wtorek, 29 marca 2011

Olej lniany - wykorzystanie w diecie dr Budwig

Olej lniany - wykorzystanie w diecie dr Budwig

Autorem artykułu jest Marek Skok



Olej lniany jest produktem dość słabo znanym w kraju, niewielu zna jego właściwości i zalety. Problemem jest także sama produkcja i przechowywanie. Dr Johanna Budwig przeprowadziła nad olejem lnianym szereg badań wieńcząc je stworzeniem zdrowotnej diety budwig. Więcej o oleju lnianym i diecie dr Budwig dowiesz się z poniższego artykułu.

Zacznijmy od samego produktu - czym jest olej lniany i jakie ma właściwości?

Olej ten znany jest już od czasów starożytnych - otrzymywany jest z nasion lnu. Jego zakup ze względu na dość wysoką cenę i wymagania dotyczące przechowywania jest utrudniony, jednakże zawiera on rzadkie składniki mające realny wpływ na nasze zdrowie.
O jego wyjątkowości stanowi głównie fakt, że zawiera on ponad 50% nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz ok. 15% kwasów omega-6, jest w zasadzie najlepszym naturalnym źródłem tych kwasów.
Wchodząc w medyczne niuanse - kwasy te charakteryzują się działaniem antyarytmiczne stabilizując aktywność elektryczną komórek serca, działają też przeciwzakrzepowo. Kwasy omega-3 wpływają też na metabolizm tłuszczów - zmniejszają stężenie cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów.

"Dieta Budwig" została opracowana przez niemiecką biolog Johannę Budwig. Prowadziła ona wieloletnie badania nad działaniem kwasów omega-3.
W toku prowadzonych badań doszła ona do wniosku, że kwasy zawarte w oleju lnianym najlepiej przyswajalne są gdy połączymy olej z chudym serem. Tak powstała znana na całym świecie "pasta" - czyli powyższe składniki zmiksowane razem.

Pasta ta znalazła zastosowanie w leczeniu wielu chorób, niekiedy wcześniej uznawanych za nieuleczalne. Dieta budwig wspomaga leczenie min. nowotworów, artretyzmu, stwardnienia rozsianego, cukrzycy, wad wzroku i wielu innych.
Poza samą pastą dieta wymaga także zmiany nawyków żywieniowych - należy zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych i tłustego nabiału, potraw smażonych, zaś zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców.

Na koniec ważna uwaga: bardzo ważny jest proces wytwarzania i późniejsze przechowywanie oleju lnianego. Tylko olej tłoczony i przechowywany w warunkach chłodniczych (w temp. poniżej 10*C) zachowuje wysoką zawartość kwasów omega-3. W przypadku tłoczenia w wyższej temperaturze zawartość tych kwasów może spaść nawet do 2-3%, a więc jego właściwości zdrowotne są wtedy znikome.
Po zakupie olej należy przechowywać w lodówce. Światło słoneczne i temperatura szkodzą mu - utleniając omega-3.
Pamiętajmy, że tylko olej tłoczony na zimno będzie posiadał pożądane w diecie zdrowotnej właściwości!

---

ZłotoPolskie - producent oleju lnianego i innych olejów zdrowotnych


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz